Publication •  19.03.2024

Посівна-2024: основні тенденції та експертні поради для агрономів

Something went wrong. Please try again later...
Reznichenko_Sergii  

Щоб використати надані сприятливою погодою можливості, фермерам варто звернути особливу увагу на захист від шкідників та хвороб, радить Сергій Резніченко, керівник з розвитку агрономії та технологій Corteva Agriscience.

Вже третю весну українські фермери проводять посівну кампанію в умовах повномасштабного вторгнення росії в Україну, стикаючись з нечуваними раніше викликами та економічними складнощами. І, якщо їм щось і сприяє, то це погодні умови, які протягом сезону не створювали фермерам особливих перешкод. Зима була доволі м’якою і теплою, тому великих ділянок озимини, які постраждали від морозів та загинули, не спостерігалося в жодному регіоні. Водночас протягом зими було достатньо опадів і в ґрунті накопичилося достатньо вологи, тому можна сподіватися на успішний посів ярих культур.

Посівну кампанію ярих культур розпочали вже 14 областей. І структура посівів на полях в цьому сезоні залишається традиційною. USDA прогнозує, що як і раніше переважатиме пшениця, кукурудза та соняшник із незначними коливаннями площ порівняно з попереднім роком. Доволі популярними лишаються соя та цукровий буряк, а далі з великим відривом решта культур – горох, ячмінь та інші. Обираючи, яку культуру сіяти, фермери, звісно, оцінюють цінові тенденції на світових ринках. Але переважно орієнтуються на можливість мати збут в середині країні, який забезпечується наявністю потужної переробки у випадку соняшника, чи на свою відмінну експертизу в вирощуванні культури та наявність техніки та логістичної інфраструктури у випадку кукурудзи.

Але, що б не обирали агрономи, вони мають зберігати пильність. Сприятлива для озимини погода провокує збільшення популяції шкідників, від яких посіви потерпатимуть вже навесні. Обробіток полів під час першого виявлення проблеми дозволить використати меншу кількість препаратів та отримати результат, не створюючи зайвого навантаження на довкілля. Такий ефект дають, наприклад, інсектициди від Corteva Agriscience Радіант™ з пролонгованим захистом багатьох культур проти основних лускокрилих шкідників та трипсів та Джеронімо™, який характеризується швидкою та тривалою дією проти широкого спектра сисних і листогризучих шкідників на деяких основних сільськогосподарських культурах.

Хоча останні роки фермери часто віддають перевагу раннім посівам, намагаючись максимально використати наявну в ґрунті вологу, я раджу не поспішати та дочекатися, коли земля достатньо прогріється, щоб насінина могла прорости. Адже досвід холодного квітня минулого року показав, що насіння, яке тривалий час знаходилося хоч і в вологому, але холодному ґрунті, погано проростає, а рослини потім уражаються хворобами. Звісно, кожен агроном, який стежить за розвитком подій на своїх полях, має ухвалювати рішення самостійно. Але я раджу не нехтувати фунгіцидним захистом, який, за даними внутрішніх досліджень Corteva в Україні в 2018-2022 роках, дозволяє забезпечити збереження понад 20% врожаїв. Наприклад, варто звернути увагу на нові фунгіциди від Corteva – Вербен®, створений на основі проквіназиду та протіоконазолу, що забезпечує контроль основних хвороб зернових колосових культур, та Віован® на основі пікоксистробіну та протіоконазолу, який забезпечує ефективний контроль широкого спектра основних хвороб олійних культур.

Ретельне дотримання інструкцій виробників засобів захисту рослин та насіння є безумовно важливим, як і можливість звертатися до них за консультаціями. Це можливо навіть протягом війни в умовах ускладненої логістики та комендантських годин, адже, команда експертів Corteva доступна цілодобово для своїх клієнтів і готова надати всі необхідні поради зручним фермерам способом, в тому числі через проєкт «Агропоради» на YouTube.