Publication •  14.09.2023

Фермерка із Закарпаття організувала навчання садівництва внутрішньо-переміщених українців

Something went wrong. Please try again later...
Shapochka-Talenta  

Еріка Шапочка, очільниця кооперативу «Дари Берегівщини», коштом гранту від міжнародної науково-дослідницької компанії Corteva Agriscience, отриманого в рамках освітньо-грантової програми TalentA, створила освітньо-виробничий простір для навчання садівництва українців, які були змушені переселитися до Закарпатської області.

TalentA є освітньо-грантовою програмою, яку міжнародна науково-дослідницька сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience в Україні реалізує вже четвертий рік поспіль заради покращення продовольчої безпеки суспільства через розширення можливостей з освіти та доступу до фінансів для жінок-фермерок з сільської місцевості. Протягом всього періоду існування TalentA в Україні її інституційним партнером є Міністерство аграрної політики та продовольства. В умовах повномасштабної війни TalentA є одним з соціальних проєктів, що підтримуються компанією заради України.

Разом з партнерами Еріка Шапочка розвиває виробництво яблук з 2007 року, коли на 45 гектарах орендованої землі в Берегівському районі Закарпаття вони висадили молодий сад. Математик за освітою, Еріка одразу почала впроваджувати інновації – автоматизувати процеси, використовувати сучасні засоби захисту рослин та мікродобрива, щоб вирощувати яблука хорошої якості, які можна буде експортувати. Щоб отримати нові знання, у 2020 році підприємниця приєдналася до програми TalentA, де виграла грант на створення мобільної спецслужби допомоги саду «Захисники рослин». Бригада допомагає фермерам покращити роботу в саду — підвищити врожайність та поліпшити якість фруктів, що вирощуються. У 2022 році Еріка вирішила ділитися своїм досвідом ще з більшою кількістю людей і в рамках спеціального антикризового сезону TalentA виграла грант на створення освітньо-виробничого простору для навчання садівництва внутрішньо переміщених українців, багато з яких знайшли прихисток на Закарпатті. У 2023 році навчання пройшло вже 30 людей і надалі, за очікуваннями фермерки, щорічно навчатиметься приблизно така ж кількість.

«Багатьом людям, які приїхали до Закарпаття, подобаються наші сади, вони хочуть працювати тут, але не мають відповідних навичок, оскільки раніше не мали справи з садівництвом. Навчити їх цього фаху – це дати можливість змінити своє життя, опанувати нові знання та отримати додатковий дохід, а для нашого бізнесу – це можливість зміцнитися, залучити до себе зацікавлених та мотивованих працівників, що позитивно вплине на економічне становище громади. Ми дуже вдячні програмі TalentA від Corteva  Agriscience, яка дала нам цю можливість і підтримала в важкі часи повномасштабної війни», – говорить Еріка Шапочка.

«Corteva Agriscience працює заради продовольчої безпеки світу, приділяючи багато уваги проєктам, спрямованим на її підтримку та захист. Розвиток фермерства в громадах – можливість зміцнити їх під час повномасштабної війни, дати новий стимул для розвитку та створення робочих місць та врешті вплинути на кількість продовольства, які ці громади виробляють. Протягом чотирьох років реалізації TalentA ми спостерігаємо за активними та ініціативними жінками, які впроваджують неймовірні проєкти на місцях, і для нас важливо підтримувати їх починання, економіку громад і всієї країни», − говорить Анна Бабіч, менеджерка з корпоративних комунікацій Corteva Agriscience в Центральній та Східній Європі, координаторка та голова експертної ради Програми TalentA в Україні.

Наразі триває програма TalentA-2023, в якій бере участь 134 учасниці. Фермерки прослухали основну навчальну програму та працюють над грантовими проєктами, які мають бути орієнтовані на зростання власного бізнесу та соціальну підтримку громад. Розмір грантового фонду становить понад 1 мільйон гривень і буде розподілений між переможницями за рішенням членів експертної ради. Оголошення переможниць відбудеться в жовтні з нагоди Всесвітнього дня сільських жінок.