Publication •  13.10.2023

Фермерка з Одещини забезпечила водопостачання для свого села завдяки гранту від Corteva Agriscience

Something went wrong. Please try again later...
Popaz  

Віра Попаз, голова СОК «Ресурскомпані Кубей», за рахунок гранту від міжнародної науково-дослідницької компанії Corteva Agriscience, отриманого в рамках освітньо-грантової програми TalentA, забезпечила безперебійне водопостачання для підтримки діяльності кооператива, який займається вирощуванням зернових та плодово-ягідних культур, та реконструювала приміщення пекарні, яка має забезпечувати хлібом мешканців села.

Вже четвертий рік міжнародна освітньо-грантова програма TalentA реалізується Corteva Agriscience в Україні за інституційної підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства заради розвитку жіночого фермерства та зміцнення сільських громад. Мета програми – сприяти покращенню продовольчої безпеки суспільства через розширення можливостей з освіти та доступу до фінансів для жінок, які проживають у сільській місцевості та зайняті у сільському господарстві. В умовах повномасштабної війни програма є одним з соціальних проєктів, що підтримуються Corteva заради України.

В 2018 році Віра Попаз, виноробка за фахом, стала ініціаторкою створення кооператива в селі Кубей Одеської області. Разом з однодумцями вона придбала колишню адмінбудівлю консервного заводу площею 1500 кв. м та почала обробляти понад 30 гектарів, вирощуючи овочі, фрукти, ягоди та органічні зернові. У 2021 році кооператив встановив дві теплиці, які дають змогу вирощувати сільськогосподарську продукцію цілий рік, та розпочав обробляти овочі та фрукти за технологією інфрачервоного сушіння, завдяки якій можна зберегти 98−100% корисних речовин. У 2020 році Віра Попаз потрапила на навчання в програму TalentA і виграла грант від Corteva Agriscience на встановлення станції очищення води, що є дуже важливим для посушливих районів Одещини, де бракує чистої прісної води. Зараз мешканці Кубея та навколишніх сіл можуть придбати високоякісну питну воду, а лікарня, садочок та люди старше 85 років отримують її безплатно.

З початком повномасштабної війни Віра Попаз вирішила продовжити розвивати кооператив всупереч всіх труднощів і, щоб отримати додаткові знання про управління бізнесом під час кризи, продовжила навчання на програмі «Talenta-2022. Антикрихкість» та вдруге виграла грант – на цей час на встановлення глибинної свердловини на території свого кооперативу, що надасть безперешкодний доступ до води, а також на реконструкцію приміщення пекарні, яка забезпечить необхідним хлібом мешканців села. Частину продукції пекарні кооператив безплатно надаватиме в лікарні та пенсіонерам старше 80 років. Також за рахунок гранту кооператив навчив технологіям вирощування та переробки фруктів та ягід 45 жінок, які перемістилися на територію громади з охоплених війною регіонів України.

«Допомога та взаємопідтримка надзвичайно важливі для успішного розвитку сільського підприємництва. Працюючи разом в межах нашого кооперативу, ми переконалися в цьому і тому особливо вдячні Corteva Agriscience, яка допомагає фермеркам отримувати нові знання та можливості, а також сприяє створенню спільного простору з однодумцями по всій Україні, які завжди можуть порадити та підказати щось корисне. Дуже вдячні програмі TalentA за підтримку нашого бізнесу», – говорить Віра Попаз.

«Повномасштабна війна – час, коли особливо важливо підтримувати та допомагати, сприяти розвитку ініціативи та підприємництва. Тому ми в Corteva продовжуємо реалізовувати програму TalentA та активно підтримуємо жінок у сільській місцевості, який повністю відповідає нашому призначенню збагачувати життя тих, хто виробляє, та тих, хто споживає, забезпечуючи розвиток майбутніх поколінь. Адже саме ініціативні жінки є агентками змін у своїх селах, збирають навколо себе людей і формують атмосферу для спільної роботи над розвитком громад. Жінки ініціюють цікаві проєкти, які відкривають нові можливості для сіл. Під час війни, коли багато людей втрачають опору для свого життя, такі жіночі приклади є надзвичайно важливими», − говорить Анна Бабіч, менеджерка з корпоративних комунікацій Corteva Agriscience в Центральній та Східній Європі, координаторка та голова експертної ради Програми TalentA в Україні.

Наразі триває програма TalentA-2023, в якій бере участь 134 учасниці. Фермерки прослухали основну навчальну програму та паралельно тривають факультативна частина і конкурс грантових проєктів. Експертна рада оцінює ідеї учасниць, кращі з яких отримають від Corteva Agriscience кошти на забезпечення продовольчої безпеки громад та підтримку бізнесу. Розмір грантового фонду становить понад 1 мільйон гривень і буде розподілений між переможницями за рішенням членів експертної ради. Оголошення переможниць відбудеться в жовтні з нагоди Всесвітнього дня сільських жінок.