Publication •  07.07.2025

Асортимент гібридів озимого ріпаку Pioneer®: урожайність, стійкість, якість

Something went wrong. Please try again later...

Стаття журналу "Зерно", червень 2025 р.

Вже другий сезон поспіль у більшості регіонів України складаються не найсприятливіші умови весняної вегетації для ріпаку озимого, але для «тестувальників» гібридів – це добре. Адже за оптимальних умов росту й розвитку важко помітити якісну різницю між сучасними гібридами ріпаку, особливо в найпопулярнішому класичному високорослому сегменті, тому такі роки дають можливість вибрати найкращі гібриди, що є найбільш адаптованими до нинішніх кліматичних та економічних умов України.

Гібрид ріпаку – це ніби своєрідний «інструмент» зі своїм призначенням, що має відповідати великій кількості викликів, страхувати від зменшення потенціалу врожайності й, що дуже важливо, якості. Тож цього року портфоліо гібридів Pioneer® є максимально оптимізованим і поділеним на сегменти, котрі відповідають ключовим викликам, з якими стикаються українські аграрії. Серед них – ураження склеротиніозом, втрати врожаю через розтріскування стручків, поширення хрестоцвітих бур’янів, нестача технічного забезпечення та нестабільні погодні умови. Портфоліо Pioneer® 2025 року  налічує десять гібридів, із них чотири новинки. У цій статті ми зібрали їх ключові характеристики, щоб ви могли легко підібрати правильний гібрид під свої потреби.

Гібриди Pioneer Protector® склеротинія: PT303, PT312 та PT322.

Склеротиніоз – це серйозний виклик, особливо в українських насичених дводольними культурами сівозмінах. Окрім того, що за інтенсивного ураження склеротиніозом можна отримати 20–40% втрати врожаю, є ще вторинна шкода – вилягання рослин ріпаку та перезараження ґрунту склероціями, що можуть нагадувати про себе протягом десятка років, якщо їх заробити в ґрунт. Компанія Corteva пропонує рішення цієї проблеми – гібриди Pioneer Protector® склеротинія, що мають толерантність до склеротиніозу. Хвороба на них розвивається настільки повільно, що на врожайність і на перезараження ґрунту це ніяк не впливає.

PT303 є найпопулярнішим гібридом від Pioneer® у Німеччині та має рекомендацію LSV (Landessortenversuche – регіональні сортовипробування у Німеччині). Це гібрид для інтенсивних технологій живлення, розкриває потенціал на найкращих ґрунтах у зонах помірного та високого зволоження. Дуже добре реагує на зрідження. За якісного забезпечення 8 рослин/м2 PT303 може дати залікову врожайність понад 40 ц/га, проте оптимально для нього – 20–35 рослин/м2, адже тоді виробничий потенціал може становити й понад 60 ц/га. PT303 – це вже перевірений гібрид, у виробничих посівах 2024 року він демонстрував урожайність понад 55 ц/га. Сильні сторони PT303 – це здатність формувати велику кількість стручків та один із найсильніших імунітетів до грибкових хвороб на ринку. Гібрид має мультигенну резистентність до фомозу кореневої шийки, високу толерантність до вертицильозу та борошнистої роси.

Цього сезону PT303 якісно виділявся в полях, адже був високим (165–180 см), із гарними галуженими кронами та великою кількістю стручків. Для гібрида є характерним інтенсивний приріст сухої речовини від фази повного цвітіння. На момент досягнення стручками сортотипового розміру PT303 зачаровує своєю силою здоров’я та розвитком стеблостою.

PT312 – це другий зареєстрований гібрид Pioneer Protector® склеротинія в Україні. За своїми агрономічними характеристиками він є найкращою заміною PT275, проте новинка вже має толерантність до передчасного осипання й TuYV-резистентність. Це перевірений за різних кліматичних умов та інтенсивностей живлення гібрид. Він дуже пластичний, тому рекомендований для всіх регіонів вирощування, але в будь-якому разі на полях, уражених склеротиніозом, матиме найвищу перевагу. PT312 зі своїм середнім терміном цвітіння здатен формувати велику кількість стручків і дуже добре тримати виробничу масу тисячі насінин (МТН) 4,7–5 г. Найвища олійність гібрида в дослідах 2024 року становила 50,5%, у незалежних сортовипробуваннях у Данії олійність сягала 52,8% за врожайності понад 60 ц/га. В Україні PT312 цього сезону вперше в виробництві, проте на дрібноділянкових дослідах Corteva протягом останніх трьох років він показав суттєву прибавку до контролю та забезпечив 45–54 ц/га при вирощуванні за поширеними середньоінтенсивними технологіями живлення в Україні. Стабільність PT312 із року в рік забезпечує хороша стійкість до вертицильозу і толерантність до розтріскування стручків.

PT322 – це новий преміум-гібрид із рисою стійкості Pioneer Protector® склеротинія. Його агрономічні характеристики якнайкраще відповідають умовам України. PT322 має раннє цвітіння, толерантність до осипання, мультигенну резистентність до фомозу кореневої шийки з RlmS і головне – найвищий потенціал урожайності з одним із найвищих показників олійності у cвіті (~53,5%). За агрономічними характеристиками схожий із перевіреним бестселером PT302, а отже – є досить пластичним й універсальним для українських умов. За стійкістю до  хвороб – він на рівні PT303. Цього сезону в дрібноділянкових дослідах Corteva – це один із найкрасивіших гібридів, що не втратив у висоті й сформував найдовші стручки з високим показником середньозваженої кількості насінин на стручок. Це гібрид про масу тисячі, адже не надто довго цвіте, швидше формує стручки та має вдосталь часу до повного дозрівання для наливу зерен, оскільки гібрид середньостиглий.

 

Гібриди резистентні до розтріскування стручків: PT314, PT315 та PT320.

Щоб мінімізувати ризики втрати частини врожаю в ріпаківництві, гібриду недостатньо мати чудовий імунітет, високий потенціал чи формувати велику кількість стручків. Град у липні може перекреслити всі досягнення технології вирощування будь-якого агронома. Тому наші селекціонери дбають не лише про придатність до перестою наших гібридів, а й до зменшення втрат від пошкодження градом стручків – саме це мають на увазі під словом «резистентність». У будь-якому разі після граду втрати будуть у кожного гібрида ріпаку. Проте їхній рівень значно залежить від міцності стручка – саме вона може зберегти понад 80% потенційного врожаю. Подібна ситуація сталася минулого сезону з гібридом PT314 у Німеччині, втрати на ньому були ледь 20%, посів навіть не «побілів» від розкривання стручків. Резистентні до розтріскування гібриди Pioneer® відрізняються від інших селекцій цього ж напряму своєю високою придатністю до комбайнування, що передбачає рівномірніше достигання крон, гарне вимолочування та кращу готовність до обмолоту вегетативної маси ріпаку, що дає змогу комбайнам працювати в нормальному робочому режимі без перенавантажень та, відповідно, збирати ріпак швидко і майже без втрат.

PT314 був новинкою минулого сезону, тому цьогоріч очікуємо на його перші виробничі результати. Гібрид пройшов три роки тестування в Україні в дрібноділянкових дослідах, щосезону входив до п’ятірки найкращих, а минулого (складного для ріпаку) року – був абсолютним лідером на 75% локацій по країні. PT314 за своїми агрономічними характеристиками є якісною заміною PT271, котрий був високо оцінений українськими аграріями в складних ґрунтово-кліматичних умовах, зокрема на піщаних ґрунтах Полісся та в посушливих областях. У новому гібриді суттєво покращилася не лише стійкість до розтріскування. PT314 є значно сучаснішим, має TuYV-резистентність, швидший осінній ріст, дещо раніший початок цвітіння і формування стручків, раннє достигання, гарну компенсаційну здатність в умовах зрідження, а отже – і відмінну придатність для широкорядного точного посіву. Загальна стійкість до хвороб вища за середню: перевага PT314 – це мультигенна резистентність до фомозу кореневої шийки й стебла та якісна резистентність із геном Rlm7. Справжня ранньостиглість часто є запорукою стабільності в зонах недостатнього зволоження, але не обов’язково пов’язана з меншим потенціалом урожайності як в інших культур, адже 2023 року у Вінницькій області в дослідах PT314 демонстрував понад 68 ц/га. Тому ми пропонуємо його не лише для екстремальних кліматичних умов, або піщаних чи карбонатних ґрунтів – інтенсивні технології на гарному чорноземі для нього також підходять.

 

Так на Волині в дослідах 2024 року PT314 за інтенсивної технології, що передбачала 185 кг/га д. р. N у підживлення, на дерново-підзолистому оглеєному ґрунті з рН 5,3–5,8 та вмістом гумусу 1,1% продемонстрував найвищу середню залікову врожайність 57,4 ц/га, олійність становила 51,8%, середня МТН – 4,5 г.

PT315 є дуже популярним гібридом у південних ріпакосіючих країнах Європи, зокрема в Чехії та Румунії. Окрім резистентності до розтріскування, спеціалісти з ріпаківництва відзначають високий рівень посухостійкості цього гібрида – так 2023 року PT315 у Чехії був одним із небагатьох гібридів, що не просів за врожайністю й добре витримав аномальну для цього регіону посуху. За оцінками SPZO, за останні чотири роки PT315 є одним з найвисоковрожайніших і найстабільніших гібридів. Він дуже пластичний, із хорошою стійкістю до хвороб і хорошою реакцією на рістрегуляцію й помірним початковим розвитком. В Україні це дає змогу висівати його навіть у ранні строки сівби. PT315 якісно проходить загартування та добре зимує в степу, зберігаючи достатньо вегетативної маси для якісного відновлення вегетації навесні. Хороша стійкість до вертицильозу не лише зменшує негативний вплив посухи, а ще й забезпечує відмінну в класі високорослих гібридів стійкість до полягання. Для західних областей він буде цікавий своєю мультигенною резистентністю до фомозу кореневої шийки та Rlm7, для півдня – наявністю TuYV-резистентності та хорошої стійкості до борошнистої роси. PT315 має середньопізнє цвітіння та середньоранній термін достигання, тому МТН у нього середня та може становити 3,8–4,2 г, проте це компенсується достатньою кількістю гарно виповнених стручків із високою кількістю зерен. Торік за стандартних середньоінтенсивних технологій живлення в дослідах Corteva його врожайність становила від 39,8 до 49,7 ц/га, найвищий середній вміст олії був 49,2%.

PT320 – це гібрид із високою кліматичною стресостійкістю, хорошим співвідношенням «зерно – солома» та генетичною резистентністю до розтріскування стручків. У класі високорослих гібридів PT320 можна віднести до компактних, своїми особливостями осіннього розвитку він нагадує низькорослі гібриди, адже також не схильний до переростання восени, що часто трапляється в східних областях за умови, коли попередник горох або чистий пар. PT320 передусім є гібридом для зон ризикованого землеробства, адже має чудову зимостійкість навіть за умов перерослої розетки листків. За агрономічними характеристиками він подібний до PT315, проте в нього повільніше відновлення весняної вегетації та середньопізнє цвітіння. Це допомагає йому уникнути стресу від пізніх заморозків, але тільки якщо ті відбуваються на початку квітня, бо, як показує цьогорічний досвід заморозків наприкінці квітня – на початку травня, це правило може спрацювати в іншому напрямі. Також PT320 є компактнішим гібридом, це позитивно впливає на швидкість збирання. За результатами торішніх внутрішніх випробувань Corteva PT320 здатен за стандартних середньоінтенсивних технологій демонструвати врожайність від 37,6 до 49,4 ц/га, найвищий середній вміст олії становив 50%.

 

Гібриди для виробничої системи Clearfield® – PT279CL і PT305 – мають високу толерантність до імідозолінонів та гарно взаємодоповнюють один одного.

PT279CL є унікальним гібридом у КЛ-сегменті. Це компактний високорослий гібрид, що зарекомендував себе в сухих умовах півдня та прохолодних умовах півночі, гібрид не вибагливий до технології живлення, з гарною реакцією на зрідження, придатність гібрида до вирощування на міжряддях 70 см перевірена неодноразово у виробничих умовах, де він показував 45–55 ц/га і більше. PT279CL росте на початкових етапах швидко, але за розвитку понад восьми листків він не прагне до надлишкової вегетативної маси. На парових посівах листя цього гібрида може бути вдвічі коротшим, отже – вдвічі менше листової площі потребує охолодження, що веде до збільшення ефективності транспірації восени. Зимує PT279CL на відмінно, часто зберігає майже всю листкову масу, сформовану восени, не надто довгі листки цьому сприяють. Весняне відновлення в гібрида неквапливе, темп стеблування середній, цвітіння середньопізнє – цей набір характеристик дає достатньо часу для застосування весною страхових гербіцидів, щоб не потрапити на фазу бутонізації. Гібрид швидко доходить до кондиції, його варто збирати вчасно, перестій для нього не варіант. PT279CL є середньораннім, зі швидкою віддачею вологи стеблом, що сприяє легкому комбайнуванню. Найбільший середній вміст олії, що був досягнутий торік, у дослідах становив 48,7%.

PT305 – це новинка 2025 року в КЛ-сегменті. Він є досить повільним на початкових етапах розвитку, що дає змогу рекомендувати його на закінчення ранніх строків сівби, а за правильної тактики рістрегуляції – і раніше. Гібрид має вищу за середню стійкість до основних грибкових хвороб. Також PT305, як і PT279CL, відзначається високою якістю перезимівлі, але з дещо швидшим відновленням вегетації та темпом стеблування, цвітіння також середньопізнє. PT305 витримує перестій завдяки толерантності до передчасного осипання, він справді є високорослим із хорошою стійкістю до полягання та вищою за середню стійкістю до борошнистої роси. На півдні можна його висівати протягом першої половини вересня.

 

Низькорослий гібрид лінійки MAXIMUS®: PX144.

Озимий ріпак з погляду технології захисту не є зручною культурою ні під час осінньої, ні під час весняної вегетації. Це єдина культура, що має найширше вікно для посіву, це культура, що може бути на полі протягом більше ніж 320 днів, це культура, що може досягати людського зросту під кінець формування стручків. Для якісного вирощування ріпаку бажано мати хороше технічне забезпечення. Низькорослі гібриди спрощують процес вирощування, роблять його оптимізованим у витратній частині та дають змогу забезпечити якісний захист від фази цвітіння, коли прорахунки в технології можуть бути найвідчутнішими, навіть зі звичайними причіпними обприскувачами.

PX144 – це низькорослий гібрид, селекціонери збалансували його агрономічні характеристики. Він не надто повільний, не з пізнім цвітінням, стеблується, як звичайний високорослий гібрид уповільненого темпу відростання. Це зробило PX144 найпластичнішим гібридом низькорослого сегмента. З погляду термінів сівби PX144 є універсальним, природна комбінація фітогормонів гібрида налаштована на зниження домінантності центрального пагона, рослини таких гібридів мають дуже виразну реакцію на застосування рістрегуляторів, а за умов посухи чи пізніх сходів навіть без їх використання здатні самі формувати розлогі притиснені до землі розетки. Універсальність полягає в тому, що PХ144 добре стримується навіть під час ультраранніх строків і здатен формувати достатньо вегетативної маси й під час пізньої сівби. Якщо строки орієнтовані на наявність вологи, а не на календарні терміни, то ця особливість є зручною. За слабкого вологозабезпечення восени розетка листків PX144 може щільно прилягати до ґрунту, завдяки чому під листям довше зберігається накопичена вранішня роса.

Навесні PX144 розвивається швидше, ніж попередні низькорослі гібриди, має середній термін цвітіння. Його висота на початку цвітіння (65–80 см) дає змогу безпечно проводити обприскування, а на момент збирання (140–150 см) забезпечує стійкість до вилягання та зручне комбайнування. Висока толерантність до розтріскування мінімізує втрати від осипання.

PX144 демонструє врожайність на рівні сучасних високорослих гібридів (41,9–49,1 ц/га) та високу олійність (до 50,9%). Його стійкість до основних грибкових хвороб, зокрема борошнистої роси та резистентності до TuYV, захистить ваш урожай від втрат.

 

Оптимально збалансована класика — PT302

PT302 є найпопулярнішим гібридом Pioneer® протягом трьох останніх років. Це не випадково, адже гібрид має харизму та рекомендацію LSV (Landessortenversuche – регіональні сорто-випробування у Німеччині). В українських випробуваннях PT302 перебуває з 2020 року, за чотири сезони випробувань можна відзначити його основні переваги. Передусім це ідеальне співвідношення «зерно – солома – швидкість розвитку», PT302 належить до високорослих компактних гібридів, які водночас не є повільними ні восени, ні навесні. До 6-го листка PT302 ще зберігає свою хорошу реакцію на рістрегуляцію, це дає змогу висівати його наприкінці ранніх термінів сівби. Від 6-ти листків відбувається швидкий приріст листової маси, особливо якщо в ґрунті достатньо азоту – це допомагає швидко досягнути оптимальних індексів листкового покриття до зими, що забезпечує максимум фотосинтезу. Відновлення навесні швидке, швидке і стеблування та, відповідно, цвітіння. Гібрид не має пролонгованого цвітіння, він синхронно зав’язує стручки, які отримують достатньо часу для наливу, адже PT302 – середньостиглий. Середньозважена кількість насінин/стручок у цього гібрида одна з найвищих і становить 34–36 насінин/стручок, тоді як в інших гібридів цей показник може бути на рівні 25–29 насінин/стручок. Вирівняність стручків приводить до стабільності МТН незалежно від ярусу стручка. Саме показник МТН є основою «тактики формування урожаю». У PT302 цей показник коливається в межах 4,3–4,9 г, але він не провалюється в складних умовах вирощування. Саме тому гібрид є дуже стабільним за різних інтенсивностей живлення та на різних типах ґрунтів. У внутрішніх дослідах Corteva PT302 входить у трійку лідерів. 2024 року на Вінниччині, попри осінню посуху та нестачу опадів, він дав 43,6 ц/га з вологістю 5,8% і МТН 4,36 г. Найвищу олійність (49,9%) зафіксовано на Волині за врожайності 48,5 ц/га. PT302 – це гібрид-«стабілізатор», який цінують агрохолдинги за здатність нівелювати кліматичні ризики та забезпечувати економічно обґрунтований результат.

 

Щоб купити насіння Pioneer®, звертайтеся до Торгового агента у вашому регіоні або купуйте онлайн на shop.corteva.com

 

Завантажити PDF-версію статті>>

Більше про портфоліо ріпаку озимого >>