Стаття •  17.02.2022

Навчатися, працюючи

Something went wrong. Please try again later...
Womens-leadership-as-a-key  

Як фермеркам ефективно поєднувати додаткове навчання та роботу і не розгубитися в безліку освітніх програм

Колонка Анни Бабіч, менеджерки з корпоративних комунікацій у Центральній та Східній Європі Corteva Agriscience, для журналу «Зерно».

Чи навчалися ви чомусь новому після того, як отримали вищу або середню освіту? Напевно, так. Додаткові знання не тільки збільшують цінність вашого професіоналізму, а додаткова освіта – не тільки є прикрасою для резюме. Ви також отримуєте важливі нові навички, які зможете застосувати у своїй повсякденній роботі. Це може допомогти вам краще виконувати звичайні завдання, які в іншому випадку могли б зайняти багато часу. Ви можете взяти на себе нові обов’язки, до яких раніше не були готові.

Я працюю в сільському господарстві в одній й тій самій компанії вже майже 10 років, ще п’ять до цього – в інших галузях, але завжди в сфері комунікацій. Незважаючи на те, що 90% свого робочого часу проводжу за ноутбуком, впродовж щонайменше робочого дня я займаюсь виключно робочими обов’язками. Що й казати – здавалося б, часу на додаткове навчання не вистачає зовсім. Проте, за 15 років активної бізнес-діяльності я (сама дивуюся, яким чином) здобула солідну додаткову освіту. Оффлайн та онлайн курсі, учбові програми, сертифікація, послядипломна освіта… Українські та іноземні навчальні центри, інститути, бізнес-школи, корпоративне навчання. Що й казати, вчитися я люблю. На собі випробувала різні формати, і маю як негативний, так і позитивний досвід.

Доля склалася так, що у 2019 році в межах своєї роботи в Corteva Agriscience мені випала можливість розробити та реалізувати програму навчання для українських фермерок з сільської місцевості. Ми дали назву програмі TalentA, але, я впевнена, ви про неї багато чули. Програма успішно реалізована в Україні вже два сезони, і майже 100 українських фермерок здобули якісну додаткову освіту, яка дала їм значний поштовх в розвитку себе та власного бізнесу, та мотивацію для подальших позитивних змін.

Спілкуючись с багатьма учасницями, я дуже часто чула їхню вдячність не тільки Corteva за цю чудову програму, але й самім собі – за те, що зробили правильний вибір серед безліку існуючих на ринку одноденних чи тривалих програм, як безкоштовних так і ні (до речі, участь в TalentA безкоштовна).

Тож, базуючись на власному досвіді – як в якості «вічної студентки», так і організаторки навчального курсу – пропоную 8 кроків, як правильно навчатися, працюючи, та вибрати саме ту програму, яка потрібна саме вам.

1.       Найголовнішим кроком в підготовці до навчання є визначення власних часових можливостей – коли саме я зможу приділити час на навчання: зараз, взимку, або виключно на одному тижні в період травневих свят? Чи період року взагалі не важливий, тому що я зможу виділяти дрібку часу кожного другого дня. Скільки часу я готова інвестувати в навчання? Так-так, я кажу інвестувати, а не витратити, тому що навчання – це інвестиція в себе та свій бізнес, не інакше. Тож, три години в день? Або годину? Годину в тиждень? В місяць?  Подивіться на свій календарний план робіт та занотуйте відповіді.

2.       Сформулюйте бажані теми для навчання – це убезпечить вас від гаяння часу, коли в прагненні навчитися хоч чомусь ви будете хаотично реєструватися на курси, які ніколи не відвідаєте. Пишіть всі теми, які вас цікавлять для «прокачки» навичок. Хочете вміти керувати підлеглими? Красномовно вести переговори? Продавати вашу продукцію за кордон? Розробити логотип своєму меду? Співпрацювати з улюбленим супермаркетом? Безпечно обробляти картоплю? Убезпечити себе від недобросовісної конкуренції? Чи просто підвищити мотивацію? Запишіть абсолютно все, а потім спробуйте згрупувати – наприклад, лідерські навички, агро-технології, маркетинг тощо. Це допоможе вам швидше зорієнтуватися в напрямку, в якому шукати відповідні навчальні програми.

3.       Визначте бюджет, який ви готові інвестувати в навчання. Думаю, тут можна обійтися без пояснень.

4.       Подумайте про форму навчання, яка вам підходить найбільше. Оффлайн чи онлайн? Ходити на лекції чи мати можливість слухати їх, колихаючи дитину? Багатьох ще досить лякає онлайн навчання, хоча це чудова можливість здобувати не менш якісну освіту, ніж сидячи за партами. Перевірено на собі.

5.       Пошук існуючих програм навчання. Цей етап непростий, адже вимагає від вас трохи більших зусиль. Зважаючи на теми та бюджет, які ви визначили в попередньому пункті, почніть розпитувати знайомих та використовуйте пошукові сервіси, звертайте увагу на рекламу в журналах та на сайтах. Пригадайте фермерку з Херсонщини, на яку ви підписані у Фейсбуці, яка якось розповідала про чудову програму навчання, та відшукайте той пост. Кожна програма, про яку ви будете читати чи чути, має принаймні власну веб-сторінку, на якій описаний навчальний план. Передивіться заявлені теми та співставте з власними очікуваннями. Не гайте часу на програми, які обіцяють чудове навчання, але не діляться деталями програми – швидше за все, навчальну плану ще немає. Випишіть програми, які на цьому етапі сподобалися.

6.       Дізнайтеся про організатора навчання та лекторів. Бізнес-школа? Фаховий тренінговий центр? Міжнародна світова сільськогосподарська компанія? Громадська організація? Піар-агенція? Навіть якщо ви ніколи не чули про організатора, почитайте про нього. Репутація навчального закладу чи організатора навчальної програми, яку ви прослухали – це ваша репутація. Наша освіта – це ще один привід пишатися собою, чи не так? Чи має спеціалізацію організатор в тому, чому вас вчитиме? Чи може організація, які немає сільськогосподарського фаху, навчити вас засадами інноваційних агротехнологій? Дізнайтеся більше про лекторів програми – їхні прізвища, посади та довідка про професійну діяльність ймовірно вказані в програмі. Замислитеся, чи може безробітній лектор вчити вас, як розбудувати успішну кар’єру? Звузьте список програм до тих, які викликають в вас шану.

7.       Співставте графік навчання з вашими часовими можливостями. Саме час повернутися до першого пункту та визначити, яка з програм відповідає вашим опціям. Ви можете переглянути власну завантаженість, тому що вам дуже сподобалися якісь програми і ви готові підлаштуватися під їхній графік. Випишіть список програм-фіналістів.

8.       Довідайтеся про всі додаткові бонуси, які пропонує програма. Може статися, що деякі програми будуть дуже схожими між собою. Воно і не дивно – сам по собі ринок освіти дуже конкурентний. Щодо сільськогосподарської галузі, то саме компанія Corteva започаткувала тренд навчальних програм для фермерок, і після успіху першого сезону TalentA почали з’являтися інші курси для жінок в сільському господарстві. Corteva проклала цей шлях для багатьох інших організацій, які заполонили цю нишу, що й не дивно розгубитися. Для учасниць, безперечно, окрім репутації організатора, мають значення і додаткові бонуси, які пропонує програма. Програми навіть зі схожим навчальним планом будуть дуже різнитися за додатковими перевагами – виберіть найкращу. Можливо, це стажування на великих виробництвах? Екскурсія на ферму впливового виробника галузі? Грант у 250 000 гривень? Доступ до запису лекцій впродовж року по завершенню навчання? Можливість підключатися до лекцій онлайн в будь-який час без ризику виключення з програми? Наявність на програмі ментора, або навіть психолога, які підтримають вас в навчанні? Поставте плюсик за кожну додаткову перевагу, яка важлива саме для вас, поруч зі списком програм-фіналістів, яких ви визначили в попередньому пунктів, і підрахуйте плюсики.

 

Вітаю, ви обрали програму навчання на цей рік! А, може, навіть декілька. Впевнена, що в ваш список переможців потрапила і TalentA від Corteva Agriscience, адже ми вчимо на рівні бізнес-школи і точно розуміючи ваші потреби. Вступаючи на курс TalentA ви навчитеся лідерським навичкам, розвитку бізнесу, маркетингу, фінансовому плануванню та інструментам фінансування, юридичній обізнаності, інноваційним агротехнологіям та сталому розвитку. Наші лектори – провідні фахівці кожен в своєму напрямку, практики з великим досвідом роботи. Онлайн навчання дозволяє слухати лекції за графіком або в будь-який вільний час, та вони доступні для учасниць будь-коли без обмеження в часі в майбутньому по завершенню навчання. Ментори та психологи програми підтримають учасниць на кожному етапі, а на додаток – учасниці мають можливість виграти гранти на загальну суму майже в 600 000 гривень для розвитку соціальних проєктів у своїх громадах. І участь в програмі абсолютно безкоштовна. Чому? Згадайте про бездоганну репутацію організатора програми – міжнародну сільськогосподарську компанію Corteva Agriscience, яка працює в 130 країнах світу, акції якої котуються на Нью-Йоркській фондовій біржі, а продукція відома кожному фермеру  - світовий насіннєвий бренд Pioneer® або дуже популярний гербіцид Геліантекс™, та багато інших. Як великий бізнес ми розуміємо свою відповідальність перед суспільством і готові інвестувати в навчання фермерів та розвиток жінок для розбудови кращої економіки та забезпечення продовольчої безпеки світу. 

Джерело: "Зерно"