Publication •  03.07.2025

Як захищати соняшник, щоб отримати великі врожаї

Something went wrong. Please try again later...

Авторська колонка Сергія Резніченка, керівника з розвитку агрономії та технологій Corteva Agriscience

Цьогорічний червень здивував аграріїв. Протягом останніх років перша половина літа відзначалася суттєвими посухами та спекою, яку прогнозували й цьогоріч. Але попри очікування,  на значній частині України спостерігається нетипово помірна температура та регулярні дощі. Це приємна несподіванка, яка значно сприяє розвитку ярих культур, особливо соняшнику та кукурудзи, які зараз активно вегетують. Однак така погода — це не лише бонус для росту, але й виклик для агрономів: саме у ці умови закладається основа розвитку грибкових хвороб. І першою культурою в зоні ризику опиняється соняшник.

Останні десятиліття все більше господарств почали вирощувати соняшник навіть у північних регіонах, де раніше його було небагато. Та незалежно від географії, захист цієї культури залишається обов’язковим — особливо за нинішніх погодних умов, коли спостерігається ранній розвиток несправжньої борошнистої роси, а також початкове проникнення інших грибкових інфекцій, які пізніше можуть проявитися у повну силу. Це й сіра гниль, фомози, фомопсидози, склеротінія. Початкова симптоматика може бути незначною або майже непомітною, проте саме зараз формується рівень зараження.

Упускати цей момент не можна. Саме зараз необхідно сформувати надійний захист — і бажано не обмежуватись одноразовою обробкою фунгіцидами в ранню фазу. У сучасних умовах повноцінна система захисту соняшнику передбачає як мінімум два, а в окремих випадках — три внесення. Це напряму вплине не лише на кількісні показники врожаю (тон/га), а й на якість насіння. Будь-яке ураження грибковими хворобами негативно позначається на вмісті олії в насінні. Часто це саме та причина, чому господарство не дотягує до очікуваного результату навіть при хороших погодних умовах. Тому важливо не затягувати з рішеннями і не чекати моменту, коли симптоми хвороб стануть такими, що їх вже не можна буде ігнорувати. До того ж здійснювати обробки в більш пізні фази важче, ніж коли рослини мають меншу висоту, тому діяти потрібно вже зараз.

Серед рішень, які українським фермерам можуть запропонувати на українському ринку, рекомендуємо звернути увагу на універсальний, перевірений багатьма сезонами Аканто® Плюс, який має ефективну дію проти основних грибкових хвороб, зокрема актуальної на сьогодні склеротінії. Однак найкращих результатів можна досягти, чергуючи залежно від фази розвитку культури та прогнозованих ризиків Аканто® Плюс із новим фунгіцидом Віован®, створеним на основі пікоксистробіну та протіоконазолу, що забезпечує надійний захист від розширеного  спектру грибкових хвороб особливо фомозу, фомопсидозу, септоріозу, альтернаріозу, іржі, білої грилі та інше. «Торік ми використовували Віован® по всьому соняшнику, який вирощували. І не було жодних хвороб, аж до самого збирання врожаю. Препарат спрацював ідеально і я використав його вже цього року. Мені дуже подобається, що Corteva постійно пропонує нові сучасні препарати, результати від яких перевершують всі очікування», - ділиться враженнями Віктор Соколовський, директор ТОВ «Biol business» із Сумщини.

Сьогодні українські фермери працюють в умовах багатовекторного тиску — війна, економічна нестабільність, логістичні виклики. Але в кожному сезоні є вікно можливостей. І перша половина літа 2025-го — саме такий момент. Погода дає шанс отримати високі результати. Завдання агронома — не прогаяти цю нагоду. Правильно підібрані рішення, своєчасний захист і гнучкий підхід до мінливих умов — це ключі до врожаю, що справді виправдає вкладені ресурси. І підтримка надійного партнера в особі Corteva Agriscience — це той фактор, що дозволяє працювати з упевненістю навіть у найскладніші сезони.