Article •  12.12.2021

Виклики та інноваційні рішення

Something went wrong. Please try again later...

Питання продовольчої безпеки в фокусі Медіа Клубу Corteva Agriscience

 

Експерти сільськогосподарської галузі обговорили шляхи покращення продовольчої безпеки в онлайн-форматі 25 листопада. Фахівці дійшли до висновку, що внесок агробізнесу тут є фундаментальним. А створення більш продуктивної, більш сталої сільськогосподарської галузі та продовольчої системи актуально для всього світу та України зокрема. Нові технологічні підходи та інноваційні рішення на глобальному та локальному рівнях мають стати запорукою поступального розвитку галузі та інструментом забезпечення продовольчої безпеки людства, окремих регіонів та країн, місцевих громад.

Пандемія голоду. Останнім часом у світі суттєво загострилася проблема голоду та нестачі харчових продуктів, що значною мірою обумовлено пандемією коронавірусного захворювання COVID-19. По оцінкам фахівців, минулого року кількість людей, позбавлених достатнього харчування, становила ледь чи не десяту частину населення планети – 811 мільйонів осіб. А близько трьох млрд дорослих та дітей мають обмежені можливості харчуватися здоровою та повноцінною їжею. Загалом, 10-й щорічний Глобальний індекс продовольчої безпеки (GFSI), опублікований Economist Impact, демонструє зниження глобальної продовольчої безпеки другий рік поспіль.

Індекс продовольчої безпеки. GFSI, розробку якого фінансує міжнародна сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience, має на меті служити ресурсом для створення більш стійкої та безпечної продовольчої системи. Він вимірює драйвери продовольчої безпеки в 113 країнах за факторами доступності, наявності, якості та безпеки, а також стану природних ресурсів та стійкості. Індекс враховує 58 унікальних показників продовольчої безпеки, включаючи нерівність доходів та економічну нерівність, нерівність у сфері довкілля та природних ресурсів, звертаючи увагу на системні прогалини та дії, необхідні для прискорення прогресу на шляху до Цілі сталого розвитку ООН до 2030 року №2 «Подолання голоду».

Україна зміцніла. Країни Європи демонструють одні з найкращих показників в всьому світі. Так, перші п’ять сходинок Індексу посіли Ірландія, Австрія, Велика Британія, Фінляндія та Швейцарія. Із чотирьох категорій GFSI Європейський регіон показав найкращі показники за рівнем доступності харчових продуктів. Стан продовольчої безпеки в Україні також зміцнився – країна посіла 58 сходинку Індексу серед 113 країн, набравши 62 бали за 100-бальною шкалою оцінки, що на 3,2 бали вище в порівнянні з минулим роком. «Загальна продовольча безпека в Україні зміцнилася завдяки стабільному покращенню більшості показників. За виключенням незначного зниження якості та безпеки, всі показники продемонстрували покращення», – зауважила Пратіма Сінгх, керівник GFSI компанії Economist Impact. В той же час, Україна продовжує залишатися в кінці рейтингу серед європейських країн, поступаючись останнім місцем лише Сербії з оцінкою в 61,4 балів.

Діяти на всіх рівнях. «Протягом останнього десятиліття GFSI надав глобальним лідерам та зацікавленим сторонам у всій продовольчій системі знання та докази на основі даних, необхідних для формулювання політики та програм, які сприяють прогресу в галузі продовольчої безпеки в усьому світі. І хоча країни зробили значний крок до вирішення проблеми продовольчої безпеки за останні десять років, продовольчі системи залишаються вразливими до економічних, кліматичних і геополітичних потрясінь. Необхідно діяти на всіх рівнях – місцевому, національному та глобальному, щоб покінчити з голодом і недоїданням і забезпечити продовольчу безпеку для всіх», – підсумувала пані Сінгх.

Інновації глобального значення. Покращення показників багато в чому пов’язане із розвитком сільського господарства, зокрема, виробничою та дослідницькою активністю міжнародних сільськогосподарських компаній. «Світ потребує не тільки більше їжі, але й здоровішої, поживнішої та виробленої безпечними для планети способами. Для цього компанія Corteva Agriscience розробляє та пропонуємо інновації, щорічно інвестуючи в наукові розробки близько 1 мільярда доларів США, – зазначив Сергій Харін, керівник бізнесу Corteva Agriscience у Східній Європі.

Стратегія сталого розвитку. Компанія працює в понад 140 країнах світу, маючи майже 100 виробничих комплексів та понад 150 науково-дослідницьких центрів, в том числі в Україні, де провідні науковці працюють над інноваційними інтегрованими рішеннями для задоволення потреб фермерів та надання їм допомоги у вирішенні викликів, пов’язаних із забезпеченням продовольчої безпеки світу. На сьогоднішній день Corteva має майже 16 000 патентів та понад 65 власних діючих речовин. «Ми працюємо, слідуючи нашому призначенню – збагачувати життя тих, хто виробляє, та тих, хто споживає, забезпечуючи розвиток наступних поколінь, і наша стратегія сталого розвитку передбачає впровадження ініціатив, які сприятимуть загальному покращенню продовольчої безпеки і надалі», – пояснив пан Харін. 

Кліматичний вимір. Фахівці підкреслюють, що єдиної відповіді на всі виклики не існує, але невпинні інвестиції в покращення методів виробництва продукції і нові технології дозволяють зберігати стабільність і прогнозованість агровиробництва на глобальному та локальному рівнях. Один з основних викликів для продовольчої безпеки – різкі кліматичні зміни та посухи, які роблять землеробство ризикованим видом діяльності навіть в традиційно сприятливих для аграрного виробництва регіонах. Але використання сучасних технологічних підходів дозволяє сільгоспвиробникам отримувати хороші врожаї, зберігаючи стабільність та прогнозованість виробництва сільгосппродукції, навіть за несприятливих погодно-кліматичних умов.

Справа технологій. «Новітня генетика з високим рівнем адаптації до змін та розумінням, як забезпечити реалізацію її потенціалу, цифрові технології, які дозволяють контролювати і прогнозувати виробництво, нові засоби захисту, диференційований посів, захист, живлення – невпинні інвестиції в покращення методів виробництва продукції і нові технології дозволяють зберігати стабільність», – переконаний Сергій Резніченко, керівник з розвитку агрономії та технологій Corteva Agriscience. Наприклад, використання насіннєвих гібридів, розроблених за технологією Optimum® AQUAmax®, дозволяє отримувати високі врожаї навіть в умовах посухи, а використання стабілізатору азоту N-Лок™ Mакс – ефективніше використовувати добрива, зменшуючи втрати азоту через вимивання і знижуючи виділення парникових газів в атмосферу.

Посушливі виклики. Олена Покотилова, голова фермерського господарства «Лан-Агро» (Вінницька область), переможниця освітньо-грантової програми TalentA для жінок-фермерок з сільської місцевості, що реалізується компанією Corteva другий рік поспіль, наголосила на коригуванні технологічних підходів з огляду на кліматичні виклики. Вона зазначила, що через зміну клімату за останні 4-5 років загальна кількість опадів стрімко падає, та через посуху фермери спостерігали зниження врожайності по основних культурах як мінімум у два рази. Основним викликом в сезоні 2021-2022 фермерка зазначає саме зміну погодних умов, яка призводить по погіршення стану культур на полі та широкого розповсюдження хвороб, а отже відсутності врожайності, що прямо впливає на стан продовольчої безпеки.

Назріла практика інновацій. «Тільки розуміння технологій та інтенсивний підхід до вирощування культур за рахунок інновацій, які фермерам дають такі великі компанії, як Corteva Agriscience, буде приводити до отримання високих врожаїв. Зокрема, використання гербіцидів з більш низьким можливим температурним режимом ефективності, як, наприклад, гербіцид КвелексTM  для пшениці, або зміщення строків посіву завдяки раннім гібридам Р9074 та Р9241 бренду Pioneer® є одними зі шляхів вирішення проблеми зміни температур», - переконана фермерка. Серед актуальних рішень Олена Покотилова відзначає також додатковий фунгіцидний обробіток соняшнику (мінімум 3 рази), фунгіцидний та інсектицидний обробіток кукурудзи в зв’язку з широким розповсюдженням діабротики. А гострій проблемі з доступністю та вартістю мінеральних добрив певним чином може зарадити застосування інноваційних продуктів. Зокрема, інгібіторів нітрифікації, щоби забезпечує ефективну доступність азоту для культури більш довгий час.

Ефективні зусилля. На думку Анни Лебединець, Асоційованого Директора, Старшого Банкіра ЄБРР, об’єднання зусиль державних органів, гравців ринку та міжнародних організацій дозволяє досягнути забезпечення продовольчої безпеки в Україні та світі: «Україна продовжує нарощувати виробництво і цього року може бути новий рекордний врожай зернових. Це відбувається багато в чому завдяки інвестиціям, які були зроблені в галузь протягом останніх років. Тільки ЄБРР профінансував з 2010 року більше 50 проєктів на суму біля 1 млрд євро у вирощування зернових, фермерство, інфраструктуру, зберігання, трейдинг тощо». Фахівець ЄБРР переконана, що для покращення безпеки треба забезпечити не тільки зростання виробництва, а й впровадження практик стійкого розвитку, наприклад більш ефективне використання ресурсів, щоб не ставити під загрозу майбутні покоління.  І стратегія Corteva Agriscience , заснована на підтримці продовольчих систем та споживачів, впровадженні ефективних та, водночас, ресурсозберігаючих технологій може слугувати прикладом відповідального підходу у сфері забезпечення продовольчого добробуту людства.

Джерело: "Агробізнес Сьогодні"