Publication •  28.06.2022

Сергій Харін: В умовах війни команда Corteva керується цінністю людського життя

Something went wrong. Please try again later...
 

Інтерв'ю керівника бізнесу Corteva Agriscience в Східній Європі Сергія Харіна журналу "Агробізнес Сьогодні".

В зв’язку з широкомасштабними військовими діями, що розв’язала росія на теренах України, практично у всіх куточках земної кулі загострюється питання продовольчої безпеки. В тій чи іншій мірі світ змушений існувати в умовах «надзвичайного продовольчого стану». Україна протягом багатьох років є  одним з найпотужніших гравців на ринку сільськогосподарської продукції. Наскільки світ залежить від українського аграрного сектора, війна показала дуже добре – про розблокування чорноморських портів та змогу експортувати вітчизняне зерно говорить сьогодні весь світ. ООН вже непокоїться про те, що війна в Україні стане причиною для голоду в багатьох регіонах світу. Велике значення в цей момент набувають міжнародні компанії, які можуть підтримати фермерів та за рахунок масштабів діяльності диверсифікувати ризики. Про це ми сьогодні поговоримо з керівником бізнесу Corteva Agriscience в Східній Європі Сергієм Харіним.

Як працює за таких виняткових обставин та в чому вбачає свою місію Corteva Agriscience – компанія, яка є глобальним драйвером сільського господарства та однією з перших прийняла рішення про вихід з ринку російської федерації?

Ми в Corteva Agriscience завжди орієнтувалися на те, що головним пріоритетом діяльності мають бути продовольча безпеку світу та підтримка фермерів, які її забезпечують. Якщо фермери вчасно та в повному обсязі отримають замовлені засоби захисту рослин та насіння, вони отримають хороші врожаї, а споживачі – продукти харчування. Тому від початку широкомасштабних військових дій для Corteva в Україні першочерговим було забезпечення безпеки співробітників та нормальне проведення весняної посівної кампанії. І я щиро захоплений відданістю нашої команди, які відмінно впоралися з обома завданнями. Наприклад, працівники заводу «Стасі Насіння», який з початком воєнних дій був тимчасово закритий, самі просили поновити виробництво і були готові працювати в режимі повітряних тривог, спускаючись в бомбосховища посередині зміни. Наші торгові агенти, служба підтримки, працівники складів цілодобово були на зв’язку з фермерами, перевіряли безпеку по напрямках постачань, вносили необхідні зміни в документах та підлаштовували часи відвантажень під можливості фермерів та повітряні тривоги.

Зараз команда Corteva працює над тим, щоб в наступному сезоні виробники мали необхідне для них насіння генетики Corteva – вже проведено виробничу посівну кампанію, команди агрономів працюють над дослідженнями та допомагають фермерам вирішувати складні агрономічні питання, логісти забезпечують можливості доставки необхідних засобів захисту рослин. Тобто ми робимо все можливе зі свого боку, щоб Україна залишалася одним з світових лідерів з виробництва аграрної продукції попри всі випробування, які випали на її долю через почату росією широкомасштабну війну.

Corteva однією з перших ухвалила рішення припинити комерційну діяльність в рф.  Багато ваших конкурентів не наважилися на цей крок, що очевидно обурює сільгоспвиробників. Цей важливий крок - ще один аргумент до співпраці з Corteva. Як далося керівництву це рішення?

Відразу після початку широкомасштабного російського вторгнення 24 лютого 2022 року Corteva Agriscience припинила комерційну діяльність в рф, а потім невдовзі керівництво компанії вирішило остаточно вийти з російського ринку та ініціювало план припинення всієї виробничої та продуктової діяльності. Цей крок був абсолютно логічним для компанії, яка в своїй діяльності керується цінностями, передусім, повагою до людського життя. Ми категорично засуджуємо насильство та вважаємо війну категорично неприйнятою. Тому залишатися працювати в рф – суперечити власним принципам та цінностям. Я, як українець, особисто дуже вдячний глобальному керівництву за таку позицію.

В розпал війни Corteva  вирішила повністю перейти на єдину пряму модель ведення насіннєвого бізнесу в Україні. Чим викликана така потреба саме зараз та які подальші перспективи цієї моделі?

Дійсно, пряма модель продажів насіння кукурудзи та соняшнику бренду Pioneer® була вже налагоджена за останні три сезони і довела свою успішність. Протягом перших місяців війни ми побачили, що в цих умовах вона працює якнайкраще, даючи можливість залишатися в постійному контакті з фермерами, допомагати їм налагоджувати логістичні ланцюжки в мінливих умовах, мати всю необхідну інформацію та швидко реагувати. Зараз за такою ж моделлю фермери можуть придбати насіння озимого ріпаку бренду Brevant® seeds, але у наступному сезоні кукурудзи та соняшнику, компанія пропонуватиме обєднаний асортимент під єдиним брендом Pioneer®.

Перевага підходу полягає в тому, що фермери можуть купити безпосередньо у виробника будь-яку кількість насіння, отримати вичерпні консультації та агрономічний супровід впродовж повного циклу вирощування та збирання врожаю. В тому числі, торгові агенти наділені розширеними можливостями щодо погодження комерційних умов купівлі продукції відповідно до комерційної політики компанії, а також визначення положень та термінів постачання.

В умовах військового часу це дозволяє команді Corteva працювати максимально гнучко та підлаштовуватися під потреби фермерів.

Наскільки повністю зараз вдається забезпечити арсенал наших агровиробників сучасними ефективними ЗЗР та насінням? Чи виникає загроза дефіциту окремих продуктів та затримки з постачанням?

Corteva забезпечує споживачів максимально можливо. І це нам добре вдається, враховуючи, що компанія працює в 130 країнах світу і має можливість налагодити максимально диверсифіковані ланцюжки постачань. Хоча, звісно, на нас, як і на весь світ, впливає певне перевищення попиту над пропозицією через обмеження виробництва в Китаї, підвищення собівартості в зв’язку зі зростанням цін на енергоносії, логістичні складнощі, які спостерігалися протягом двох років через обмеження, викликані COVID-19. Якщо ж говорити про Україну – жодної нової небезпеки з забезпеченням споживачів, крім викликаних воєнним станом логістичних обмежень і, відповідно, затримок, немає. Ми робимо максимум, щоб забезпечити постачання вчасно, але якщо військові підривають міст, то вантаж затримується, і ми нічого не можемо вдіяти. Хоча наші колеги знаходять можливості постачання навіть у найскладніші з точки зору логістики регіони, використовуючи всі можливі варіанти транспортування.

Окрім логістичних, з якими іншими виробничими чи організаційними викликами зараз стикається Corteva Agriscience в своїй діяльності?

З усіма класичними викликами, які є у компанії, які займається комерційною діяльності в будь-який час, плюс, звісно, питання безпеки, яку ми намагаємося забезпечити для своїх співробітників та клієнтів максимально. Ну і, варто додати, як і весь ринок, ми страждаємо від дефіциту палива, хоча робимо все можливе, щоб він не перешкоджав нашій діяльності.

Які нові продукти з’являються в портфоліо Corteva Agriscience?

Corteva Agriscience – це науково-виробнича компанія, яка багато зусиль покладає на постійне покращення своєї продукції. У нас постійно з’являються нові гібриди насіння з більшим потенціалом врожайності, кращою стійкістю до хвороб, кращою адаптивністю. Навіть в роки, коли не пропонуємо нові революційні рішення, пропонуємо рішення кращі за минулорічні. Наприклад, цього року у нас з’явилися більш витривалі гібриди соняшника  P64LE137, P64LL155, P63LL156, нові гібриди кукурудзи Optimum®AQUAmax® P8904, P9042, P8754 з дуже швидкою вологовіддачею. По ріпаку можна виділити новий гібрид PT293, особливістю якого є підвищений потенціал урожайності в інтенсивних умовах, та гібрид PT279CL з високою адаптивністю до різних технологій.

Чи вдається в повному обсязі забезпечувати агрономічно-консультаційний супровід?

Беззаперечно так. Звісно, ми обмежені в можливості вільно зустрічатися з клієнтами, але й вони обмежені в своїй можливості пересуватися хоча б через дефіцит палива. Але натреновані «віддаленістю» комунікацій під час пандемії COVID-19, команда Corteva продовжує підтримувати клієнтів в онлайн-режимі через Zoom та по телефону. Щоб розширити коло людей, які можуть отримати фахові поради по справді важливих питаннях у вирощуванні тих чи інших культур, використанні засобів захисту рослин, боротьби із шкідниками та хворобами, критичних моментах в різні фази розвитку та за потреби скорегувати свої дії в полі, Corteva запустила проект «Агропоради від Corteva» на Youtube-каналі. Втім, агрономи компанії провели ряд офлайн семінарів по ріпаку, наші торгові представники зустрічаються в полях із фермерами,  агрономи виїзжають за потреби на ті території, де це можливо. Тобто робимо все, щоб клієнти відчували підтримку.

Corteva завжди багато працювала із соціальною сферою, реалізовувала проєкти на підтримку громад. Як з цим зараз? Чи підтримують Україну колеги з інших країн, де працює Corteva?

Допомога суспільству та громадам входить в стратегію сталого розвитку компанії до 2030 року. Під час війни Corteva спрямовує фінансову підтримку в основному на забезпечення постраждалих продуктами харчування та медикаментами, а також навчання громад фермерству для їхнього сталого розвитку. Наші колеги допомагають вивозити людей з територій, де точилися військові дії, знаходити їм прихисток в безпечних місцях, збирають кошти на важливі потреби і волонтерять іншими шляхами. В інших країнах, де працює компанія, люди збирають гроші та гуманітарну допомогу, яку доставляють в Україну.  В цей складний час Corteva довела свою єдність по всьому світу – ми побачили надзвичайну підтримку та єднання колег заради допомоги постраждалим.

Якщо підсумувати, співпраця Corteva Agriscience з українськими агровиробниками проходить випробування в надзвичайно стресових умовах. На яких засадах зростає наша спільна впевненість, що Україна виборе переможні врожаї для себе та світу?

Війна не могла зашкодити кваліфікації наших виробників, їх розумінню, як і що вирощувати. Українські фермери справді віддані справі – нещодавно тут летіли кулі, а зараз працює трактор, адже час сіяти. Corteva чудово розуміє їх, бо наші колеги також віддані своїй справі – забезпечити фермерів передовим насінням та інноваційними засобами захисту рослин, щоб вони продовжили працювати та бути конкурентними. Тож вміння, бажання, ентузіазм і наша якісна продукція – це запорука того, що Україна точно переможе на аграрному полі.

Джерело: "Агробізнес Сьогодні"