Publication •  14.12.2022

Зростання в співпраці: як під час війни українські аграрії вирощують насіння світової якості

Something went wrong. Please try again later...
Corteva_Logo_Stasy  

Україна, як ніколи, потребує енергії росту. У всіх сферах, й особливо в ключовій для нашої економіки галузі — сільському господарстві. Але робота фермера нині особливо небезпечна та складна й несе величезну кількість ризиків. Щодня українські аграрії працюють у полях заради продовольчої безпеки світу, зокрема вирощуючи насіння передової генетики, яке залюбки купують у країнах Європи. Журнал "Агробізнес сьогодні" поговорив з трьома фермерами, які вирощують насіння гібридів соняшнику та кукурудзи бренду Pioneer© найвищої якості, яке потім обробляють на заводі Corteva Agriscience в Полтавській області. Партнери виробляють по-справжньому патріотичний продукт, адже Corteva Agriscience першою на ринку припинила роботу в рф, активно підтримує українців і розвиває експортний насіннєвий потенціал країни.

Дмитро Штанько, директор ТОВ «Полтава-Сад»

«Чим швидше великі компанії залишать росію, тим швидше ми переможемо»

— Коли почалася війна, всі були шоковані, та я був упевнений — ворог до Полтави не дійде. Я знав, що буду сіяти на своїй землі. Рік видався, звичайно, складний. Були проблеми з поставкою ПММ, добрив, відразу змінилися ціни й умови оплати. Дизельне паливо ми купували бочками за ціни 70 грн/л. Але тепер все стало більш-менш стабільним, лишилися хіба проблеми з логістикою. Але працювати можна і треба.

Ми на сільськогосподарському ринку працюємо з 2000 року. Центральний офіс — у Полтаві, а поля наших підприємств розташовано у двох районах Полтавської області, а також на Харківщині. Коли я ще не мав насіннєве виробництво, а спеціалізувався на товарних посівах, то хотів мати для господарства краще. Почав купувати іноземне насіння й так, співпрацюючи з Corteva, почав сам це насіння вирощувати. Найкращі світові технології та наш ретельний український підхід дають чудовий результат. І як би не Corteva, навряд чи йшлося б про насінницькі посіви. З нами реально працюють, дуже допомагають їх агрономи, науковці, інші фахівці. Не просто формально консультують, щось час від часу рекомендують, а буквально живуть на ділянках гібридизації. Без перебільшення, ми робимо все разом, експериментуємо, шукаємо найкращі рішення тощо.

Кожного року нарощуємо технічний і технологічний потенціал у співпраці з компанією Corteva. Наприклад, застосовуємо сівалки для точного землеробства, встановили систему датчиків на комбайнах тощо. Впровадження точного землеробства, нових технологій, загалом інноваційний розвиток — це вже наша реальність і наше майбутнє. Попри війну, я й далі інвестую в систему зрошення, її подальший розвиток. І якщо раніше у нас не було жодного гектара на зрошенні, то нині вже 2500 гектарів. Як наслідок, наші поля, наша техніка і зрошувальні системи, технології й фахівці партнерів спільно з нашими забезпечують належний результат. Цього року посіяли на полі соняшнику величезне лого Corteva — продемонстрували можливості сівалки та свою шану до партнерів. Чесно скажу, мене самому дуже подобається працювати у цій сфері, це саме той випадок, коли робота в радість.

І сьогодні не слід падати духом — треба долати труднощі спільно. Нині на наших площах зростає близько десяти гібридів кукурудзи й один гібрид соняшнику бренду Pioneer©. Останній цього року такий чудовий був, як намальований стояв. До мене фермери приїжджали й були в повному захваті. І щодо захисту рослин, то де можна застосувати препарати компанії Corteva, ми їх беремо. Це унікальна якість і впевненість в результаті, вони повністю нас задовольняють. Тут є ще інший момент: для мене дуже важливо, що Corteva припинила будь-яку співпрацю з рф. Чим швидше мультинаціональні компанії полишать росію, тим швидше вона змушена буде стати цивілізованою й ми переможемо.

Геннадій Головін, директор ТОВ НВП «Інтерагросервіс»

«Ми маємо й далі виробляти якісне насіння, не даючи собі права на помилку»

— Я з 1994 року веду ділянки гібридизації кукурудзи. Спочатку співпрацював з українськими компаніями, а також деякими іноземними. Потім ми дійшли до плідної співпраці з Pioneer. На території нашого ТОВ НВП «Інтерагросервіс» у 2013-му був створений насіннєвий комплекс з виробництва посівного матеріалу Pioneer у Полтавський області.

Полтавщина нині достатньо спокійний регіон. Утім, і до наших країв бої доходили — недалеко були ворожі сили. Та можу сказати лиш одне: ми просто робимо свою роботу. Наскільки це взагалі можливо в нинішніх обставинах, ми успішно працюємо, то ж гріх жалітися. Є люди, є господарства в багатьох регіонах, яким справді важко. Про себе ми цього сказати не маємо права. Немає у нас ніяких проблем, як порівняти з тим, з чим, наприклад, стикаються наші люди в районі бойових дій. Крапка! Інакше я не скажу.

Щоб виробляти попри всі труднощі якісне насіння, ми суворо дотримуємося регламентів щодо живлення, захисту рослин, всього технологічного циклу. Маємо й далі виробляти якісне насіння, не даючи собі права на помилку. Цього року майже повністю відновили поливну систему, зокрема за підтримки Corteva, яка завжди ставиться до нас як до партнерів. Нині їх підтримка особливо важлива, адже навіть налагоджене господарство, таке як наше, мало певні труднощі. Наприклад, у якийсь момент нам бракувало людей для виконання певних польових операцій, бо через війну логістика була порушена. Але наші партнери з Corteva допомогли нам — в особливо критичний момент співробітники заводу зробили необхідні операції у нас на полі, щоб насіння не втратило якості. Тому Corteva — це реальний чинник стабільності в роботі. Можна бути впевненим не лише в тому, що їх насіння не підведе, їх препарати надійно спрацюють. Можна бути впевненим в тому, що у відповідальний момент компанія не схибить — наприклад, мені, як людині та громадянину, було важливо, що наші партнери відмовилися від співпраці з країною-агресором, полишили ринок російської федерації. Це говорить про те, що вони справді на боці українського фермера.

Володимир Кононенко, головний агроном СТОВ «Скіф»

«Доля країни вирішується не лише на полі бою, а й на наших мирних полях — і ми не маємо права підвести»

— Наше господарство розташовано на межі Полтавської та Сумської областей, у Котелевському районі. Умови для роботи досить складні: брак зволоження, важкі суглинкові ґрунти, складний рельєф. Та ще й точилися військові дії, на наше поле теж впала ракета.

Для всіх аграріїв війна несе за собою безліч проблем, навіть коли все здається більш-менш спокійним. Ми одразу стикнулися з перебоями з постачанням бензину та дизельного пального, сильно зросли ціни добрива. А без них не обійтися, бо рослинам треба живлення. Дещо виручає органіка, адже господарство має тваринницький комплекс із коровами та вівцями. Під час війни розвинуте тваринництво стало в пригоді, коли виникли проблеми з експортом основних культур, бо на нашу продукцію завжди є попит в Україні. Хай би що там було, а ми своє господарство, свою сівозміну обстояли, фактично не змінили науково обґрунтовану структуру посівів. І тепер успішно вирощуємо озимі пшеницю, ріпак та жито, багаторічні трави, кукурудзу, сою, соняшник, просо, гречку. Доля країни вирішується не лише на полі бою, а й на наших мирних полях — і ми не маємо права підвести.

Нам допомагають партнери. Стабільна співпраця, розуміння та дієва підтримка з боку Corteva дозволила нам зберегти сівозміну, навіть продовжити роботу з розширення тваринницького комплексу. З фахівцями компанії ми постійно спілкуємося, аналізуємо всі моменти — і завжди находимо кращі рішення, отримуємо взірцеву якість насіння та максимальний прибуток із гектара. В насінництві ми працюємо більше як 10 років. Робота ювелірна, досить клопітка. І, дякувати Богові, у нас все виходить навіть за складних ґрунтово-кліматичних умов і відсутності зрошення. Ми запровадили технології точного землеробства, диференційовані посіви тощо. Все це працює добре. Так, цього року в насіннєвих посівах зібрали чудовий урожай — по 113 ц/га в качані.

Щодо товарних посівів, то вирощуємо соняшник P64LP130 — це дуже хороший гібрид. Більше з тим, зізнаюсь, що посіяли ми його не просто на складних ґрунтах, а на зовсім поганій землі, були й певні труднощі із захистом у зв’язку з погодними умовами. І я просто вражений, бо цей гібрид нині лідирує по врожайності — 43 ц/га зібрали.

Кукурудзі бренду Pioneer® теж належить суттєва частка в наших посівах, бувало і 80% кукурудзяного клину. P8816 ми й вирощуємо самі в насіннєвих посівах, він продемонстрував дуже добру стійкість у торішню посуху. В товарних посівах цьогоріч він мені дуже подобається, я посіяв його на всю площу і ні трішечки не помилився. Цього року погодні умови теж залишали бажати кращого — були проблеми з бур’янами — та цей гібрид не підвів: дав 123 ц/га в сухому зерні. Загалом гібриди кукурудзи бренду Pioneer® — це стабільно висока врожайність, адаптивність до умов вирощування, гарна вологовіддача. В технологіях вирощування використовуємо дуже багато продуктів Corteva. Зазначу: насамперед їх ефективність і безпечність для культури. На озимому ріпаку чудово себе показує фунгіцид Дітан™ М-45. Це дуже хороший препарат з якісною лікувальною і профілактичною дією.

Також всю площу озимої пшениці цьогоріч обробили фунгіцидом Вареон®. Це напрочуд потужний фунгіцид. Дуже достойно себе показав — завдяки його пролонгованій дії не було потреби проводити навіть наступну обробку. Квелекс™ користуюся вже чотири роки поспіль на пшениці й навіть на просі. Подобається його гнучкість щодо фаз унесення, пролонгований ефект, якісний контроль широкого спектра проблемних бур’янів і падалиці соняшнику, вирощеного за різними технологіями. А на кукурудзі цього року застосував гербіцид Таск® Екстра — чудовий продукт із максимальною ефективністю.

Corteva Agriscience — це чудова кваліфікована команда, це стабільність і надійність, і головне, мабуть — порядність у всьому: у стосунках, у громадянській позиції. Скажімо, за те, що компанія вивела свої активи з країни-агресора, я сповнився до них ще більшої поваги. Я не люблю гучних слів, але я — патріот своєї країни, і дуже приємно, що і Corteva — український патріот.

Джерело: "Агробізнес сьогодні"