Publication •  14.06.2023

Пробуджуючи силу української землі

Something went wrong. Please try again later...
seed_facility2  

Інтерв`ю керівника виробництва в Україні Олексія Турчинова з журналу «Агробізнес Сьогодні».

Насіннєвий комплекс Corteva Agriscience відзначає перший десятилітній ювілей

За стрімкого сьогодення 10 років – це справжня історія. Особливо коли це історія здобутків і досягнень, впровадження довершених унікальних технологій, відкриття для українських аграріїв кращої світової генетики бренду Pioneer®. В червні цього року насіннєвий завод Corteva Agriscience в Полтавській області святкує свій перший ювілей. Про повсякденну працю, в якій постає надсучасна історія підприємства та аграрної України, історію долання викликів, які постали перед країною під час війни, забезпечення стабільної роботи та виходу на провідні технологічні рубежі – в розмові з директором з виробництва насіння в Україні Corteva Agriscience Олексієм Турчиновим.

Якими досягненнями зустрічає свій 10-річний ювілей насіннєвий комплекс Corteva Agriscience в Україні?

З початку виробництва в Україні ми поступово зростали:  набували власного досвіду, залучали досвід європейських колег, які нас вчили, як вирощувати гібридне насіння, доробляти на заводі та перевіряти на показники якості. Адже якість – це найважливіше. І зараз ми можемо пишатися тим, що якість насіння, виробленого на нашому заводі, – відповідає всім побажанням аграріїв.

Найголовнішою складовою цього є те, що у нас працює неймовірний колектив. На момент відкриття  в нас було лише 15 співробітників, а зараз на насіннєвому комплексі  працює більше 400, з урахуванням сезонних робітників. Залучаємо дуже багато молоді, студентів останніх курсів, які по закінченні освіти залишаються працювати з нами і надалі. Це стосується як виробничої команди, так і польової команди агрономів.

І тому, попри всю складну ситуацію в країні, ми планували й плануємо нарощувати виробництво, ведемо проєктні роботи по збільшенню потужностей самого заводу та ділянок гібридизації. 

Неодноразово чули, що виробничий комплекс Corteva Agriscience виводить на новий рівень насіннєву  галузь України та максимально задовольняє потреби аграріїв у посівному матеріалі преміальної якості. Завдяки чому?

Головні фактори успіху криються в деталях. Наприклад, на самому початку ми стикнулися з таким питанням, що український фермер не дуже охоче сприймав насіння, яке вироблене в Україні.  Навіть якщо воно знаного світового бренду. Побутувала думка, що якість насіннєвого матеріалу місцевого виробництва поступається європейському.

Цю тенденцію слід були змінювати. Ми запрошували представників господарств на завод, наочно показували весь технологічний процес, рівень виробництва, всебічний контроль якості. І також питали у фермерів, що би вони самі хотіли бачити в мішку? Завдяки такому підходу, увазі до деталей, урахування запитів наших клієнтів в дрібницях, ми сформували свій  принциповий підхід до безкомпромісної якості насіння, навіть до його зовнішнього вигляду.

Відтак ми впровадили унікальну новітню розробку при обробці насіння - обладнання, аналогів якому немає у Європі, дозволяє за допомогою поверхнево-активних речовин досягати максимального покриття посівного матеріалу. То ж принциповий підхід до якості з урахуванням усіх деталей проявляється навіть у тому, як виглядає насінина.

Наскільки складно забезпечити стабільну роботу насіннєвого заводу, посівну компанію та догляд за ділянками гібридизації в умовах ведення бойових дій на території країни?

Ще на початку 2022 року, коли атмосфера стала вже зовсім напруженою, ми розробили план на випадок надзвичайної ситуації. Коли повномасштабна війна почалася, згідно плану ми зупинили роботу заводу, людей евакуювали, допомогли громаді з облаштування бомбосховищ. Але при першій можливості через три тижні ми відновили роботу, щоб продовжувати забезпечувати фермерів насінням преміальної генетики бренду Pioneer®, якого вони потребували.

Так, на окупованих та замінованих територіях ми не можемо вирощувати насіння, маємо рахуватися з повітряними тривогами, які збивають ритмічність робочого графіку. Адже безпека співробітників для нас понад усе і на заводі діє чітке правило – всі працівники під час тривог за три хвилини покидають територію на мікроавтобусах та знаходяться в сховищі. Але ми знаходили відповіді на всі виклики: вирішували проблеми дефіциту пального, енергозабезпечення тощо. І продовжуємо працювати.  

На яких ключових засадах наразі ґрунтується насіннєве виробництво Corteva Agriscience в Україні?

З самого початку велика увага надавалася зрошуванню полів. Зараз під поливом знаходиться  вже понад 70 відсотків площ . Ще три року тому ми почали активно впроваджувати системи точного землеробства, наразі вони охоплюють вже понад 80 відсотків площ гібридизації. Це забезпечує повну точність висіву з урахуванням параметрів ґрунтів та його окремих ділянок тощо. Є господарства, наприклад, наш давній партнер ТОВ «Полтава Сад», де використовують не тільки точне землеробство, а й точкове внесення добрив в зону насіння, прикореневе внесення рідких добрив, фертигація, тощо.

Також збирання проводиться двома способами. Перший – це традиційне збирання в качанах, а другий – пряме збирання звичайним зерновим комбайном з певним налаштуванням за належної вологості. Спеціальне обладнання жаток на 100 відсотків дозволяє уникнути втрат.

І в кінцевому рахунку, переваги сучасних технологій йдуть на користь всім українським фермерам. Навіть американські фахівці віддають належне нашому рівню впровадження технології точного землеробства і ми навчаємо колег нових підходів та практик. Адже нам є чому навчити.  

Чому все більша увага  на виробництві надається технологіям  обробки та захисту насіння?

Преміальна технологія обробки насіння LumiGEN® – це кращий комплексний захист від хвороб та шкідників, який включає при потребі додаткове нанесення мікродобрив з біостимулятором. Звичайно, є господарства, яким потрібна лише фунгіцидна обробка, та все більше фермерів потребують інсектицидно-фунгіцидної, з додаванням інших складових. І відсоток обробленого по технології LumiGEN® посівного матеріалу кукурудзи та соняшнику в Україні збільшується з кожним роком.

В 2021 році на заводі відкрита лабораторія з технологій обробки  насіння. Наразі ми нарощуємо роботу  з тестування різних рецептур по широкому спектру параметрів.

Плануємо покращити перелік компонентів для обробки насіння.

Що нового з’являється в посівному арсеналі наших аграріїв, які можливості та переваги їм надає співпраця з насіннєвим комплексом Corteva Agriscience?

Буде подальший розвиток програми LumiGEN®. З’являються і нові гібриди, збільшується пул гібридів українського походження. Є ланка нових продуктів з раннім та середньораннім ФАО. Самий на це сегмент наші фермери останніми роками переключаються. Насамперед, через зміни клімату. А по-друге, дощова осінь минулого року загострила проблему висушування зерна і підвищеним попитом стали користуватися гібриди з гарною вологовіддачею.

Також ми починаємо розвивати новий для України напрямок висококрохмальної кукурудзи. Це унікальна пропозиція на ринку, і ми вже розпочали співпрацю з українськими виробниками крохмалю. Це перспективний напрямок, адже немає потреби вивозити зерно кукурудзи з усіма логістичними складнощами та обмеженнями, і воно переробляється в країні. Є попит на внутрішньому ринку, та й експортувати можна простіше і з доданою вартістю.

Насіння українського виробництва знаходить визнання не лише серед вітчизняних, а й європейських аграріїв. Завдяки чому Corteva в умовах надскладного 2022 року наростила експорт до ЄС посівного матеріалу кукурудзи? 

Минулого року ми наростили поставки насіння до країн ЄС в 16 разів – більше 200 тис. посівних одиниць. В цьому сезоні відправили вже більше 300 тис. посівних одиниць. Налагоджені поставки і в країни Центральної Азії. Так що наш експортний напрям буде поступально розвиватися, попри певні логістичні складнощі. Насіннєвий потенціал України дуже великий, ми лише розпочинаємо його правильно використовувати. У нашої країни є великий шанс стати насіннєвою скарбницею Європи та світу.

Джерело: "Агробізнес Сьогодні"