Article •  25.05.2021

Жінки-фермерки потребують підтримки заради світової продовольчої безпеки

Something went wrong. Please try again later...

Про це заявили учасниці круглого столу «Жіноче лідерство як фактор розвитку сільського господарства», організованого компанією Corteva Agriscience

20 травня 2021 року міжнародна науково-дослідницька сільськогосподарська компанія Corteva Agriscience провела круглий стіл в онлайн форматі на тему «Жіноче лідерство як фактор розвитку сільського господарства». Захід відбувся в рамках інноваційної освітньо-грантової програми TalentA, яку компанія реалізує для розвитку та підтримки талановитих сільських жінок-фермерок з метою сприяння покращанню продовольчої безпеки суспільства в межах корпоративних Цілей сталого розвитку 2030.

 

Важливість розширення прав та можливостей фермерок обумовлюється тим, що за підрахунками ФАО глобально жінки складають 43% економічно активного населення, зайнятого в сільському господарстві,  зазначила Анна Бабіч, менеджерка з корпоративних комунікацій у Центральній та Східній Європі компанії Corteva Agriscience.  За прогнозами ООН, якби виробництво на жіночих фермах збільшилося на 15-20%, то додатково можна було б прогодувати 100-150 млн осіб, що є критично важливим в умовах зростаючого населення світу. «В розширенні можливостей жінок-фермерок криється величезний потенціал для збільшення сільськогосподарського виробництва поруч з використанням інноваційних технологій», - додала спікерка. Одним зі способів, як погодили всі учасниці заходу, є розширення доступу жінок-фермерок до новітніх технологій та знань через такі програми як TalentA.

 

Розширення можливостей жінок - серед Цілей сталого розвитку ООН у пріоритеті Corteva Agriscience. Це особливо важливо з огляду на множинні форми дискримінації, від яких потерпають жінки сільської місцевості: 21% з них не мають власного банківського рахунку, 48% - доступу до медичних послуг, 36% не беруть участі в прийнятті рішень у своїх громадах, частіше страждають від домашнього насильства та виконують в 2-3 рази більше домашньої неоплачуваної роботи, порівняно з чоловіками, говорить Наталія Кошовська, програмна аналітикиня Фонду ООН у галузі народонаселення, який є партнером програми TalentA: «За допомогою освітніх програм для фермерок можна подолати вплив шкідливих стереотипів, а також підтримати лідерські якості підприємниць, навчити їх ефективно взаємодіяти з партнерами та клієнтами, популяризувати успішні приклади для того, щоб надихати інших жінок».

 

На початок 2021 року кількість фермерських господарств в Україні становила 47,803 тис. З них близько третини господарств очолюють жінки – таку статистику повідомила Олена Дадус, заступниця директора департаменту аграрної політики Міністерства розвитку

економіки, торгівлі та сільського господарства України. «Такі освітньо-грантові програми, як TalentA, дозволяють мотивувати фермерок, покращувати їх рівень обізнаності для більш ефективного розвитку власного бізнесу. В Україні потрібно активно залучати до таких програм жінок від 18 і до 45 років, бо сьогодні ми бачимо, що віковий розрив у сільському господарстві доволі великий. Це за кілька років може призвести до збільшення гендерного розриву», - сказала Олена Дадус, за словами якої, зараз дуже невелика частка жінок до 40 років займаються підприємництвом у сільському господарстві, а більшість становлять жінки старше 60 років.

 

Під час заходу переможниці Програми TalentA-2020 Катерина Лісова, співзасновниця «Ферми двох Катерин», та Еріка Шапочка, засновниця сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу «Дари Берегівщини», поділилися своїм досвідом участі у програмі та власними історіями розвитку бізнесу в сільських регіонах. Вони наголосили, що TalentA – особливий проєкт серед подібних програм, оскільки навчальний курс освітнього хабу сформовано  виключно і точно під потреби фермерок, а робота з менторами й тренерами дозволила не тільки підготувати реалістичні, потрібні громадам проєкти, але й наштовхнула на нові ідеї та пошук нестандартних рішень. Сьогодні учасниці торішньої Програми успішно розвивають власну справу та переконані, що саме участь у TalentA відкрила для них нові горизонти проєктів та дала практичні інструменти й поштовх для їх розвитку. «Взагалі жінки-фермерки готові мінятися та навчатися працювати сучасно, якщо їх надихнути та показати, що вони можуть бути керівниками та брати на себе відповідальність. Тим більше, що традиційна жіноча слабкість, на якій так люблять наголошувати, привід впроваджувати у себе якомога кращу автоматизацію процесів», - зауважила Катерина Лісова. На думку Еріки Шапочки, дуже важливо популяризувати тему жіночого фермерства в Україні: «Мені особисто дуже подобається, коли стосовно жінок в агро використовують фемінитиви – фермерка, фахівчиня, агрономка. Це називає нас на ім’я та надихає інших жінок приєднатися до нашого кола». 

 

Запис круглого столу «Жіноче лідерство як фактор розвитку сільського господарства» можна подивитися за посиланням.