Article •  28.09.2021

Швидкі зміни погодних умов вимагають від фермерів постійної пильності

Something went wrong. Please try again later...

Підсумки сезону-2021 підтверджують, що треба постійно дотримуватися ротації польових культур та переліку гібридів. Експертна думка Сергія Резніченка, керівника з розвитку агрономії та технологій Corteva Agriscience

Минулого року в Україні була тепла зима без снігу, пилові бурі навесні, дуже мала кількість вологи. Цьогоріч хіба не навпаки – довга зима, затяжна холодна весна, тепле та багате вологою літо. Через низькі температури на початку вегетаційного періоду  багато фермерів посіяли пізно, а ті, хто зміг вчасно все зробити, довго чекали сходів, і посіяні культури розвивалися дуже повільно.

Ніби нічого спільного? Так лише здається – все свідчить про те, що тривають зміни клімату. Погода перестає бути передбачуваною, кожен сезон, ба навіть місяць, несе свої сюрпризи. І не завжди приємні.

Порівнюючи з 2020 роком, можна сказати, що цьогоріч вологи цілком вистачало – в деяких місцях кількість опадів була вдвічі-втричі більшою за звичайну норму. В деяких районах Полтавщини та Чернігівщини було менше, ніж звичайно, але таких посух, як в 2020 році, коли подекуди на кукурудзі не зав’язалися качани, не було. Проте вологі і весна, і літо призвели до того, що врожай соняшнику в частини фермерів буде гірший, ніж вони розраховували, - ця культура посухостійка на ранньому етапі повинна сформувати потужну кореневу систему, щоб брати воду з нижніх шарів ґрунту, а не розраховувати на дощі, які до того ж активно промивали легкодоступний азот, тому не завжди насіння наливалося як належить. Гарні умови зволоження також призвели до активного розвитку  хвороб на соняшнику, тож вимоги до фунгіцидного захисту, як і взагалі до засобів захисту, були високими. Ті фермери, які не пожалкували грошей на кількаразове використання фунгіцидів, призначених для комплексної боротьби з хворобами соняшнику, зокрема таких як Аканто Плюс® чи Танос® від Corteva, отримали очікувано високий результат урожаю.

Цієї осені Україна затримується зі жнивами польових культур – зазвичай на початку третьої декади вересню соняшник на 70% вже зібраний, а зараз в коморах ледь третя частина, хоча вже час починати збиральну кампанію по кукурудзі. Ще тиждень тому поля були зелені, а з настанням холодів та припиненням вегетації стрімко жовтішають - фермери починають поспіхом збирати врожай, поки не почав осипатися чи втрачати якість. Хоча якщо кінець вересня-жовтень не будуть надміру дощовими, прогнози на гарний врожай цілком реальні.

В таких умовах фермерам доводиться підлаштовуватися під погоду, яка постійно змінюється. Щоб диверсифікувати ризики, варто робити асортимент культур максимально гнучким - краще за все мати на полях «конвеєр» гібридів з різними строками дозрівання або уникати, наприклад, кукурудзи з надто великим або малим ФАО, які виходять для за межі рекомендованих для зони. Наприклад, гібриди P9234, P9610 бренду Pioneer® виправдають сподівання у більшості зон Північного Степу та Лісостепу, тоді як для Полісся варто обирати гібриди краще адаптовані до ґрунтів та погодних режимів цієї зони – наприклад P7043, P8521. Щоб уникнути хвороб рослин, які можуть стрімко вразити все поле, як це подекуди траплялося з фермерами цьогоріч, треба ретельно підбирати системи захисту, використовуючи інноваційні препарати у відповідності до рекомендацій виробників та вчасно планувати свої дії. А щоб помітити хворобу вчасно і при цьому не обходити ногами кожен день поля, треба використовувати сучасні цифрові технології, які допоможуть отримувати найповнішу інформацію про посіви – супутниковий моніторинг полів, дрони. Використовуючи різноманіття передових гібридів та інноваційних засобів захисту, новітні технології та пильно спостерігаючи за посівами, фермер отримує можливість мати якнайкращій врожай.