Publication •  14.06.2023

Розмаїття використання ріпаку у світі сприяє його вирощуванню в Україні – досвід фермерів

Something went wrong. Please try again later...
OSR  

Поширення практик здорового харчування та суспільний попит на збереження екології та захист біорізноманіття сприяють розповсюдженню методів сталого розвитку у сільському господарстві, спрямовуючи увагу агровиробників на здорові та альтернативні рішення, за допомогою яких сільське господарство впливає на формування екологічно свідомої економіки. Насіння ріпаку має багато позитивних властивостей як у сфері вирощування, так і в сфері використання, завдяки яким воно значно допомагає розвитку здорового харчування та виробництва екологічного палива.

Широке використання ріпаку у різних сферах давно відоме українським та загалом європейським фермерам. Його зазвичай вирощують для виробництва харчових рослинних олій, кормів для тварин та біодизеля. Популярність ріпаку серед олійних культур в Європі демонструє той факт, що згідно зі звітом аналітичної компанії Mordor Intelligence™ у 2023 Північна Америка та Європа є найбільшими споживачами цієї олійної культури у світі, на яких припадає понад 50% світового споживання. Незважаючи на повномасштабну війну, розпочату росією, в Україні виробництво ріпаку зростає — згідно з даними Міністерства аграрної політики та продовольства, у 2022 році в нашій країні було зібрано 3,1 млн. тонн ріпаку проти 2,9 млн. тонн в 2021 році. Завдяки численним перевагам він входить в трійку найпопулярніших олійних культур в Україні.

Ріпак використовують у виробництві кормів для тварин у вигляді крупи після вилучення з нього олії різними хімічними і фізичними методами. Завдяки відносно високому вмісту білка (приблизно 30%) залишки насіння також можна чудово використовувати для годівлі. Низький вміст клітковини забезпечує високу засвоюваність.

Промислове використання біопалива з насіння ріпаку може зменшити викиди вуглецю та пом`якшити проблеми з енергетичною безпекою, пов’язані з використанням викопних видів палива. Ріпакова олія має низьку температуру замерзання, тому може бути відмінним паливним матеріалом в регіонах з холодним кліматом.

Широко використовується ріпак і в харчовій промисловості. Ріпакове борошно є чудовим джерелом білка та містить амінокислоти, які сприяють правильному формуванню м’язів. Високий вміст олеїнової та ненасиченої жирних кислот у харчовій ріпаковій олії знижує рівень холестерину. Її популярності сприяє високий вміст омега-3 і омега-6 жирних кислот. Завдяки низькому вмісту кислоти ріпаковий мед особливо рекомендований людям, які страждають від надлишку кислоти в шлунку.

Озимий ріпак — відмінний попередник для зернових культур. Доведено його позитивний вплив на рослини зернових колосових, оскільки його стрижнева коренева система розпушує ґрунт, сприяючи розвитку кореневої системи рослин, посіяних після нього, покращує водний баланс ґрунту, тим самим збільшуючи середню врожайність зернових культур. Ріпак можна легко включити в сівозміну, оскільки для його посіву використовують обладнання для вирощування зернових. В Україні зазвичай сіють озимий ріпак, оскільки рослина потребує вологи, яку можуть забезпечити осінні та зимові опади на відміну від посух влітку в останні роки.

Широке портфоліо гібридів озимого ріпаку бренду Pioneer® міжнародної науково-дослідницької сільськогосподарської компанії Corteva Agriscience дає змогу фермерам обрати гібрид, максимально придатний для кліматичних та ґрунтових особливостей їх полів. Рекомендовані строки посівів варіюються від ультра ранніх до дуже пізніх, є можливість як посіву на піщаних, бідних, так і на важких ґрунтах, можливість підібрати гібриди з різним строком цвітіння, що дає змогу своєчасно проводити фунгіцидні та інсектицидні обробітки саме в ту фазу розвитку, коли буде найвища ефективність.

Але всі гібриди – класичні PT271, PT275, PT302, PT303, низкорослі гібриди MAXIMUS® PX128, PX131 та гібриди для виробничої системи Clearfield® PX125CL, PT279CL – забезпечать відмінний результат, підтверджують фермери. «Минулого року я вперше сіяв ріпак і взяв для проби у декількох виробників насіння. Так в ріпак бренду Pioneer® від компанії Corteva я просто закохався – з ним зручно працювати, рослинки добре зійшли восени, навесні почали чудово кущитися. Цей ріпак як слухняна дитина – просто не нарадуюся на нього. Тому цього року братиму тільки ріпак Pioneer®», – ділиться своїм досвідом Микола Комісарук, агроном та співвласник СФГ Комісарука І. В. Директор вінницького СТОВ «НИВА» Сергій Царюк погоджується з колегою: «Навіть попри нестачу вологи навесні ми вийдемо цього року на хорошу врожайність ріпаку. Також хочу відзначити, що гібриди бренду Pioneer®, які ми сіяли в себе, стійкі до хвороб та добре відновлюються після зими. Я однозначно сіятиму їх далі та готовий рекомендувати всім».

Щоб захистити отримані сходи ріпаку від бур’янів, в портфелі Corteva є два інноваційні гербіциди, які дозволяють отримати максимальну ефективність без надмірного впливу на довкілля. Це препарати унікальної дії на основі інноваційної молекули Arylex™ active. Гербіциди БелкарТМ (для осіннього застосування) чи СлашТМ (для весняного використання) контролюють в посівах ріпаку озимого проблемні дводольні види бур’янів, зокрема деякі види хрестоцвітих. Також, для захисту ріпаку від комплексу хвороб, особливо проти альтернарозу, фомозу та склеротиніозу, актуальним буде застосування фунгіцидного рішення Аканто Плюс®, яке не тільки ефективно захищає рослини, а також чинить виражений фізіологічний вплив на рослини ріпаку.

Інноваційні гібриди ріпаку передової генетики Pioneer® від Corteva, передові засоби захисту рослин та вчасні поради агрономічної команди, які завжди на зв`язку з фермерами сприяють ефективності та успіху вирощування цієї олійної культури на полях агровиробників.